ROK 2018.

Návštěva ve slovinské Radovljici.

V letošním roce se uskutečnila návštěva slovinských přátel u příležitosti Mezinárodního dne včely.

______________________________________________

Měnící se způsob redukce varroózy.

Včelařství bylo dříve mnohem jednodušší, nový parazit to změnil. Museli jsme něco udělat. Většina zemí přeskočila přímo do syntetické chemie. Včelařství se opět stalo snadným pod heslem: Jednoduše zničte roztoče nejlépe jednou za rok.

A pak se něco změnilo.

Koncepce ochrany před přemnožením Varroa:

Včerejší přijatelné už nefunguje. Život se neustále vyvíjí. Evoluce změnila alespoň dvě věci. Horizontální přenos viru bez varroa přes střevní stěnu, a navíc hlavně přes varroa destruktor nabodáváním. Viry se vyvinuly, a využily nového vektoru. Jednou či dvakrát za rok "léčba" bez monitoringu již nestačí. RNA viry se vyvíjejí rychle, budeme se muset přizpůsobovat. Při nízké hustotě hostitele (varroa) je virulentní přenos parazitů omezen ještě ne tak moc narušenou imunitou včel. Při vysoké hustotě hostitele (varroa) může virulentní parazit v hostitelské populaci vést až k epidemii. Achilovou patou roztoče je jeho reprodukční úspěšnost. Tady je největší šance pro snížení populace roztoče.

Včelařské postupy: Dotýkají se nejen vašeho stanoviště, ale i vašeho okolí. Vaše redukce varroa ovlivňuje i vaše sousedy. Vaše postupy nesmí upřednostňovat vývoj virulentních parazitů. To znamená hustota včelstev, nedostatečná kontrola VD a další neomezování roztoče v sezoně tomu napomáhají. Viry se zaměřují na imunitní systém. Při pozdních zásazích je již zotavení včelstva mnohdy neúspěšné.             ---->

Tradiční způsob redukce VD

Syntetické akaricidy a jejich nevýhody: Jsou neperspektivní, je dlouhodobě obtížné udržet zdraví včelstev - kontaminace prostředí úlu, snižování imunity, narůstání resistence. V některých případech je ale i po 30 letech tento způsob stále účinný. Doufám v to nejlepší, ale připravte se na nejhorší.

Rychle se přizpůsobte! Máte svůj plán B vyřešen?

Nová éra v redukci Varroázy: Snížit promořenost, to je nosné téma. APLIKACE měkčí chemie a střídání prostředků. Neříkám, že to bude snadné ale říkám, že je to nutné. Mezi ně patří: Thymovar, KM, KŠ, Varidol užívané s mírou ale hlavně v pravý čas. 

Úspěšní včelaři monitorují úrovně roztočů: 

Nejvhodnější doba pro monitorování roztočů: 31.1.; 15.5.; 30.7.; 10.9.; 10.10.; 15.11.

Vybrat z plodových plástů 300 včel na smyv v alkoholu a vzorek je dostatečný k identitě nutnosti zasáhnout. Neustále kontrolujte úly s vyšším počtem ve smyvu.

Některé možnosti: Doufejme v nové postupy (syntetické nebo biologické). Vysněný ideál může být dvakrát za sebou redukce s 98 % účinností.

Bio zásahy: Je to pravděpodobně nejudržitelnější způsob, jak si mohu koupit čas, dokud nebudeme chovat odolnější včely.

Ošetření vyrojených včelstev: jednak roje a pak vyrojeného včelstva pokapem KŠ v období bez zavíčkovaného plodu.

Přerušení plodování - klíckováním matky. Odstranění trubčiny.

Jediným způsobem, jak zastavit vývoj rezistence na určitý produkt, je přerušení jeho použití v kontrolní strategii. Zachovat účinnost redukce střídáním prostředků. Možné střídání přípravků: Amitraz, KM, Thymol, Kš.

I když tento příspěvek není můj, plně se s ním ztotožňuji a proto ho tu zveřejňuji.Přeloženo zkráceně a volně z přednášky Randyho Olivera.