APLIKACE KŠ A VYUŽITÍ THERMOKAMERY V ZIMNÍM OBDOBÍ.

Aplikace kyseliny štavelové Grifinem v podletí.


V roce 2013 jsem začal využívat v měsíci prosinci a lednu 2014, protože se mi nedařilo redukovat v některých včelsvech roztoče do zimního slunovratu. Již lednu na tomto fóru jsem se zmínil o problémech, které by mohly nastat, jestli včelaři adekvátně nezasáhnou. Proto jsem ještě koncem prosince využil aplikace pomocí Grifinu a Oxalgrifu. Účinnost byla zřejmá a do jara jsem mohl vstoupit s maximální redukcí roztočů. Toto se ukázalo jako dobré rozhodnutí. Domnívám se, že tady by měla být metodika redukce roztoče opravena a termín dokončení ošetření prodloužen do konce ledna. S tím ovšem koliduje sběr zimní měli, jak jistě všichni víme. Bohužel. Tyto změny v metodice redukce roztoče vycházejí z toho, že podzim a pak zima nejsou příznivé pro neplodování včelstev, a tak i přes podzimní odstranění plodu při ošetření není záruka dostatečné redukce roztočů do slunovratu. Kyselina štavelová se dá aplikovat pro redukci roztočů více způsoby. Já využívám, jak pro indikaci v podletí, tak při pozdním ošetření, KŠ v roztoku 98% lihu tzv. OXALGRIF. Složení Oxalgrifu jak ho používám já: 1l lihu na 15dkg KŠ a 10dkg Thymolu. Působí delší dobu a roztoči po aplikaci padají i 10 dní. Účinnost se jeví dobrá, musí se však včelař chránit respirátorem. V žádném případě se to nemůže podceňovat. Já po aplikaci v zimním období zavírám česna na 15 min. Lepší variantou pro zimní období je sublimace KŠ, nebo i pokap je účinnější.

Respirátor je nutností v zájmu zachování zdraví včelaře
Respirátor je nutností v zájmu zachování zdraví včelaře

Na obrázku vidíte jiný typ Grifinu, který mi jako jediný vyhovuje. Starší či přístroje jiných výrobců mne svým výkonem nevyhovovaly, jak účinností tak praktickou jednoduchostí. Tento přístroj s využitím výhřevnosti jiného plynu než je v nízkých kartuších se osvědčil. V sezoně využívám tento přístroj hlavně pro zjištění množství foretických roztočů, protože tato aplikace nepůsobí na zavíčkovaný plod, nedosahuje velké účinnosti. Jarní ošetření pak z objektivních důvodů není ideálním řešením. Po dvouletých zkušenostech mohu říci, že ošetření KŠ za příznivých povětrnostních podmínek je účinnější a méně pracnější než nátěr plodu a fumigace. Platí, že čím pozdější zásah, tím méně roztočů na jaře. V mých podmínkách nestačí jen jeden zásah do roka. To také vypovídá cosi o mém okolí. Popisuji možné zásahy.

Aplikace KŠ slouží jako monitoring množství foretických roztočů ve včelstvu.

Využití thermokamery

V období před zimním slunovratem a i v zimě - se používá tento přístroj pro jednodušší kontrolu plodování místo náročnějšího rozebírání včelstva. Při nejednoznačných snímcích přistupuji k prohlídce a případnému odstranění plodu. Kontrolu plodování provádím pomocí thermokamery připojenou k mobilnímu telefonu, kdy využívám focení úlu shora přes průhlednou fólii. Typické snímky viz níže. Největší výhodou použití thermokamery je, že se nemusí rozebírat všechna včelstva.